Exercicie 2015

Kumpáni v Olomouci aneb

Exercicie pro terciáře a příznivce sv. Františka v Olomouci

Než si začnete představovat, co že se to tam v Olomouci dělo?! Když se na exerciciích stávali z bratří a sester kumpáni! Nechte se oslovit tím, co jsme se dozvěděli my.

Exercicie ve dnech 20.-23.8. vedla zasvěcená panna MUDr. Jitka Krausová a jejich téma bylo Eucharistie a život. Na jedné z přednášek jsme se zjistili, že slovo kumpán, které v současnosti má světštější, ne-li přímo i hospodský podtext, původně vzniklo z latinských slov: cum panis (s chlebem) , tedy ti , kteří se scházeli při večeři Páně.

Nás se v olomouckém klášteře bratří kapucínů scházelo k přednáškám, společným modlitbám, adoracím i mším svatým celkem 31 „kumpánů“. A byli jsme opravdu pestrá společnost Kristova: 21 františkánských terciářů z různých 11 místních bratrských společenství v rozsahu celé republiky ( Brandýs n. Orlicí, Stará Boleslav, Černošice, Praha, Brno, Slatiňany, Krnov, Jablunkov, Jihlava, Olomouc, Uherské Hradiště). K nim se přidalo 7 příznivců sv. Františka a 1 dominikánská terciářka, která nestihla exercicie svého společenství a v sesterském duchu využila naší nabídky .

Každý z nás by asi uplynulé dny charakterizoval jinak, podle toho co ho nejvíce oslovilo. Témata, byla hluboká a bylo nad čím rozjímat.

Jako Boží dárky navíc, jsme mohli přijmout vstřícnost místních bratří, návštěvu naší ministryně Hanky Raichsfeldové, která přijela na začáteční seznamovací večer, mši sv. co pro nás sloužil generální vikář Olomoucké arcidiecéze P. Josef Nuzík, celonoční adoraci, při které jsme mohli mít každý krátkou osobní „audienci“ u Nejvyššího, závěrečný táborák, při kterém zazněla středověká mariánská hudba i společné písně i celkově milá atmosféra společného setkání. Kdo to chce zažít, tomu nezbude, příští rok za námi přijet, dá-li Pán na další terciářské exercicie v Olomouci v létě 2016. Těšíme se na Vás.

Za MBS Olomouc – rodiny Marcela Řezníčková